Якщо Ви читаєте цю статтю, то мабуть Ви маєте свій сад. Маємо сказати що в такому випадку Ви справжній щасливчик!
Погодьтеся, як же здорово гуляти по своєму саду, вдихаючи аромат запашних квіток і дозріваючих плодів! Справжнє задоволення зірвати перше в сезоні яблуко з власного дерева і тут же з’їсти його, таке соковите і солоденьке! І дітей, і онуків пригостити. Але ось чи вміємо ми доглядати за садом?
В першу чергу треба приділити увагу обрізці дерев. Нам часто доводилося зустрічатися з господинями і господарями, які смертельно бояться це робити: мовляв, і хвороби занести можна, і плодів потім не побачиш, і взагалі дерево може загинути. А багато зовсім жаліються: ой, дереву ж боляче! Деякі навіть очі закривають або йдуть в будинок. В таких випадках завжди наводимо приклад про перукарні: ви ж ходите обрізати волосся? А уявіть хоч на мить, якби не ходили?
Обрізку дерев потрібно виконувати двічі на рік, в деяких випадках навіть частіше. Бажано її проводити в період коли дерево скинуло листя і середньодобова температура є вищою 10 градусів морозу
Але щоб не боятися процесу обрізки, варто зрозуміти навіщо він необхідний і як зробити цей процес максимально комфортним і корисним для дерева, а не як на фотографії. Спершу потрібно визначити яка переслідується ціль обрізки. Для цього потрібно ознайомитися з основними видами та особливостями обрізки.
Дерева ми обрізуємо для того, щоб: сформувати міцний і здоровий скелет дерева, контролювати ріст дерева, формуючи крону; завдяки обрізці збільшується розмір плодів, поліпшується їх зовнішній вигляд, покращується загальний стан дерева, всі плоди і гілки мають кращий доступ до сонячних променів і повітря (підвищуються імунні властивості, що рятує дерево від хвороб і шкідників), зменшується кількість шкідників і хвороб.
Якщо не обрізувати дерева, то розмір дерева різко збільшується, а кількість і якість плодів різко зменшується, зимостійкість дерева слабшає. Обрізка регулює процеси росту розвитку і плодоношення рослини в цілому, і в окремих його частинах.
Стригти хвойні в саду можна з ранньої весни до кінця осені. Головна умова – середній показник добової температури не повинен бути нижче – 10 ° С. Формуючу обрізку найкраще робити двічі-тричі за сезон – навесні, до початку росту пагонів, в кінці літа, і середина-кінець осені, щоб молоді пагони встигли здерев’яніти до настання зимових холодів. Не треба забувати, що у плодових порід в період активного росту виділяється сік, тому терміни обрізки потрібно підбирати до кожного виду індивідуально.
Роблячи обрізку, садівник може переслідувати різні цілі: формування крони, регулювання та підтримання крони в сформованому стані, омолоджувальна чи санітарна стрижка.
Формуюча обрізка допомагає створити крону необхідної щільності та силуету дерева. Проводиться у січні-лютому, робить відростання більш інтенсивним, а в березні-квітні загальмовує процеси росту.
Регулююча необхідна для збереження сформованої крони, допомагає підтримати хорошу освітленість гілок, не дає перевантажувати скелетну частину молодими пагонами. Така обрізка актуальна в лютому-квітні і серпні-вересні.
Омолоджуюча дозволяє старому дереву оновитися, оскільки стимулює ріст нових гілок. Якщо щорічний приріст пагонів становить 10-15 см, потрібно вкорочувати гілки, щоб пробуджувати придаткові і сплячі бруньки. Робити це потрібно на початку осені, наприкінці зими і навесні
Відновлювальна дозволяє постраждалим з різних причин рослинам повернути можливість розвитку, цвітіння і плодоношення.
Санітарна обрізка проводиться якщо на рослині присутні сухі, хворі, поламані або уражені гілки, їх необхідно видаляти. Робити це можна цілий рік, але тільки не в морозні дні. Після обрізки хворих пагонів необхідно дезінфікувати інструмент спиртом. Роблячи санітарну обрізку, необхідно врахувати розмір вік і розмір дерева. Дуже інтенсивні роботи можуть привести до загустіння крони. За допомогою санітарного обрізання можуть бути досягнуті дивовижні результати.
Обрізка плодових дерев також залежить і від пори року. Наведемо основні етапи обрізки дерев, актуальної на сьогодні (зимова і весняна).
ТІЛЬКИ ДО 29 ЛЮТОГО 2020 РОКУ
ДЛЯ НОВИХ КЛІЄНТІВ ОБПРИСКУВАННЯ КОЖНИХ 10 ДЕРЕВ – БЕЗКОШТОВНО.
час до завершення акції
час до завершення прийому заявок
ДАРУЄМО ОБПРИСКУВАННЯ ОБРІЗАНИХ ДЕРЕВ ТА ПОРІЗКУ ГІЛОК НА ДРОВА ТІЛЬКИ ДО КІНЦЯ ЛЮТОГО
Особливості зимової обрізки плодових дерев. Єдине обмеження обрізки плодових дерев взимку: вона небажана в мороз, коли деревина набуває особливої крихкості. Гілки в таку пору легко пошкодити, а заживають вони погано. Якщо температура повітря опуститься нижче 15 градусів морозу, роботи з обрізки слід відкласти. Обрізка в зимовий період має свої переваги, оскільки листя на дереві немає і крона з усіма її дефектами добре видна. Перевагою обрізки в зимовий період є те, що дерево знаходяться в стані спокою, і піддається меншому стресу; зрізи виходять якісніші і точніші. Повна відсутність листя дозволяє об’єктивніше оцінити стан крони, виявити її недоліки і скласти правильний план проведення робіт. Щоб вкоротити товсті сучки, потрібна пила. Щоб не сталося травмуванні гілок шляхом задирів, гілки попередньо підпилюють з протилежного боку. Тонкі гілки зрізують секатором.
Особливості весняної обрізки плодових. Весняна масова обрізка плодових дерев, як вважають багато хто, може проводитися тільки в той період, коли сокорух ще не почався. Насправді для весняної обрізки необхідно вибрати такий момент, коли сокоруху немає, але воно готове початися ось-ось. Для чого це потрібно? Щоб ранки на дереві швидше заростали і доставляли йому менше клопоту згодом, потрібно, щоб тканини були в стані готовності. Терміни обрізки різних плодових дерев навесні відрізняються один від одного. Завдяки цій особливості, можна спланувати цю процедуру, щоб встигнути до сокоруху. Якщо після обрізки замазати ранку садовим варом, жовтою глиною або олійною фарбою, то днів через 12-15 після початку сокоруху наросте калюс. Процедуру обрізки необхідно виконувати в теплий день, коли температура повітря буде від -7 ° С. Не можна обрізати навесні чагарники, яким належить весняне цвітіння. Особливо це стосується рослин, квіткові бруньки на яких утворюються лише на минулорічних гілках. Інакше можна позбавити себе їх чудового весняного цвітіння.
Звичайно, не обійтися і без спеціального інструменту. Якісний інструмент дуже важливий для того, щоб процедура обрізки пройшла якомога менш болісно для рослин. Важливо, щоб леза були чистими і гостро відточеними. Тільки використовуючи гострі інструменти можна запобігти утворенню рваних ранових поверхонь, в які заносяться небезпечні для дерев мікроорганізми. По завершенні робіт ріжучі поверхні інструменту ретельно очищаються.
ОБРІЗКА ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ
НЕОБХІДНА ЯКЩО:
- ВИ БІЛЬШЕ ЯК 1-2 РОКИ НЕ ОБРІЗУВАЛИ ДЕРЕВА
- ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЗІБРАТИ ПЛОДИ ВИ ЧЕКАЄТЕ, ПОКИ ВОНИ ОПАДУТЬ, БО НЕ МАЄТЕ МОЖЛИВІСТЬ ЗІРВАТИ ЇХ З ВЕРХІВКИ НАВІТЬ З ДОПОМОГОЮ ДРАБИНИ
- ПЛОДІВ СТАЛО ДУЖЕ БАГАТО, АЛЕ ВОНИ ДУЖЕ МАЛЕНЬКІ
- КРОНА ДЕРЕВА НАСТІЛЬКИ ШИРОКА І ВИСОКА, ЩО РОБИТЬ ТІНЬ ДЛЯ БІЛЬШОЇ ЧАСТИНИ САДУ ЧИ ЗАКРИВАЄ ВІД СОНЦЯ РОСЛИНИ ПІД НИМКРОНА ДЕРЕВА НАСТІЛЬКИ ШИРОКА І ВИСОКА, ЩО РОБИТЬ ТІНЬ ДЛЯ БІЛЬШОЇ ЧАСТИНИ САДУ ЧИ ЗАКРИВАЄ ВІД СОНЦЯ РОСЛИНИ ПІД НИМ
- ВИ ДУЖЕ Б ХОТІЛИ ЗРОБИТИ ОБРІЗКУ, АЛЕ НЕ ЗНАЄТЕ З ЧОГО ПОЧАТИ І БОЇТЕСЯ ЗРОБИТИ ГІРШЕ
- ВАМ БРАКУЄ ЧАСУ, ВМІНЬ ЧИ БАНАЛЬНО ІНСТРУМЕНТУ
- ВИ УСВІДОМЛЮЄТЕ, ЩО ОБРІЗКУ ПОТРІБНО БУЛО ЗРОБИТИ ДАВНО, АЛЕ ВИ НЕ ВПЕВНЕНІ ЧИ ЗАРАЗ ХОРОШИЙ ЧАС І МОМЕНТ ДЛЯ ЦЬОГО
- ВИ НАРЕШТІ ХОЧЕТЕ ПРИВЕСТИ САД В ПОРЯДОК І НАСОЛОДЖУВАТИСЯ СМАЧНИМИ ЗДОРОВИМИ ПЛОДАМИ, ВИРОЩЕНИМИ ВЛАСНОРУЧ
Якщо ви впізнали свою ситуацію, то зв’яжіться з вашим садівником для отримання безкоштовної консультації
ЩО ДАЄ ПРАВИЛЬНА ОБРІЗКА ДЕРЕВ?
- ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ ЯКІСТЬ ТА РОЗМІР ПЛОДІВ
- ВРЕГУЛЬОВУЄТЬСЯ ПЛОДОНОШЕННЯ
- ОБРІЗКА СПРИЯЄ ПРОРІДЖЕННЮ КРОНИ ТА КРАЩОГО ДОСТУПУ СОНЦЯ
- РОСЛИНА СТАЄ КРАСИВІШОЮ, А САД ДОГЛЯНУТИМ
- ПОЛІПШУЄТЬСЯ ОПІР ХВОРОБАМ І ЗМЕНШУЄТЬСЯ ВПЛИВ ШКІДНИКІВ РОСЛИН
- ІМУНІТЕТ РОСЛИНИ МІЦНІШАЄ
- НА МІСЦЕ СТАРИХ ХВОРИХ ГІЛОК ВІДРОСТАЮТЬ НОВІ—ЗДОРОВІШІ І СИЛЬНІШІ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ОБРІЗКИ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ
- ОБРІЗКА ВИКОНУЄТЬСЯ У ПЕРІОД ЗУПИНКИ ВЕГЕТАЦІЇ. ЗА ОКРЕМИМИ ВИНЯТКАМИ ЛІТОМ, ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ ФАЗИ АКТИВНОГО РУХУ СОКУ
- ДЛЯ РОБОТИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ТІЛЬКИ СТЕРИЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ
- СПЕРШУ ПРИБИРАЮТЬСЯ ВСІ ХВОРІ, МЕРТВІ, ЗАСОХЛІ І СТАРІ ГІЛКИ
- ПРИ ОБРІЗЦІ ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛА “ТРЕТЬОЇ БРУНЬКИ”
- ДОТРИМУЙТЕСЯ ГОРИЗОНТАЛЬНОСТІ (45°-55°) ГІЛОК, І ВРАХОВУЙТЕ ПЕРСПЕКТИВНІ ГІЛКИ ЗАМІЩЕННЯ НА МАЙБУТНЮ ЗАМІНУ ІСНУЮЧИХ
- ОСНОВНИМ ЗАВДАННЯМ ПЕРШОЇ ОБРІЗКИ Є ЗАКЛАДАННЯ СКЕЛЕТНИХ ГІЛОК
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Варто відзначити, що яким би не був якісним сорт дерева чи правильно обрані місце для висадки, якість і кількість майбутніх плодів залежатиме від подальшого догляду за ними.
Загалом догляд за деревами зводиться до комплексу конкретних кроків і дій, які потрібно зробити в залежності від особливостей сорту, природних умов, виду шкідників та хвороб, сезонності та деяких змінних факторів впливу.
Обирайте свій комплекс по догляду за деревами і переконайтеся, що красиві і соковиті плоди це реальність, яка може бути у вас за вікном вже зараз.
Навіть безнадійні на перший погляд дерева можуть виглядати гарно і оригінально якщо до їхньої обрізки візьмуться професіонали своєї справи. Адже досвід обрізки і бачення “на перспективу” майбутнього дерева це майстерність, якою володіють одиниці.